Kable – zawikłany problem

Rozprawiając z członkami rodziny lub ze przyjaciółmi z pracy o sztuce budowlanej i wykończeniowej, niejednokrotnie skupiamy się na podstawowych materiałach budowlanych, takich jak cegły, panele, czy dachówki lub też omawiamy zagadnienia zawiązane z kształtowaniem przestrzeni mieszkalnej poprzez jej przystosowanie do indywidualnych wymogów.

Zazwyczaj jednakże zapominamy o tym, jak ważną rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych pełnią – jawić by się mogło niemalże nieistotne – kable. Aby zwrócić uwagę na rolę na jaką bezsprzecznie zasługują, przygotowaliśmy ten materiał, który to zawierać będzie nie tylko wyszczególnienie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale też opisywać będzie miejsca ich zastosowania.

 

Przykłady kabli firmy BITNER

 

Najpopularniejszym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Składa się on wyłącznie z jednego drutu, który jest miedziany w otoczce izolacyjnej ze sztucznego materiału (przeważnie jest to polwinit). Mimo swojej prostej konstrukcji i porównywalnie niewielkiej wydajności, jest on stosowany jako kabel bazowy w procesie łączenia ze sobą komponentów instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych możliwych do zastosowania zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Wysokiej jakości izolacja sprawia, że jest on zabezpieczony przed negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także prawidłowo usztywniony, przez co nie dochodzi do jego przełamań czy przerwań.

Na osobną wzmiankę zasługuje także kabel YDY, który to składa się nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, co zapewnia lepszą przewodność a także o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Izolacja bazująca na poświnicie zapewnia prawidłowe zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem fachowców podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych. Istotną zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich uniwersalność, jako że mogą one zostać zastosowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu, jak również można je zamontować nad i pod tynkiem. Warto wspomnieć także o ponadprzeciętnym stosunku ceny do jakości, która to przesądza o tym, że są one bardziej popularne od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.

Przyłączając do sieci elektrycznej urządzenia charakteryzujące się średnim poborem mocy, jak na przykład zmywaki lodówki lub pralki, najpowszechniej stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable właściwe do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Warto pamiętać, że ich warstwa ochrona jest relatywnie miękka i przez to łatwo można ją mechanicznie uszkodzić, a więc nie powinno się ją stosować w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których w trakcie ich użytkowania mogą ulec uszkodzeniu w miejscach ich nadmiernego zgięcia lub przerwaniu.

W chwili obecnej w sklepach z materiałami budowlanymi możemy się spotkać z szeroką ofertą okablowania dostosowaną do określonych potrzeb oraz warunków. Dzięki temu możemy być pewni, że pragnąc podłączyć oświetlenie, urządzenie AGD, czy też zaimplementować w sieci urządzenie kontrolne, zastosujemy kabel do tego celu przeznaczony, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów w trakcie eksploatacji. W razie niepewności, nie wahajmy się zasięgnąć porady specjalisty w sklepie – na pewno doradzi on nam właściwy typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!

admin
Author: admin