Meble do salonu. Klasyka czy nowoczesność?

Wybór odpowiednich mebli do salonu może dla niejednego i niejednej z nas stanowić nie lada problem – niejednokrotnie trudno jest nam jednoznacznie określić, czy wolelibyśmy, aby pokój w którym spędzamy każdego dnia znaczną część wolnego czasu powinien być utrzymany w stylu klasycznym czy też nowoczesnym.

Zdaniem ekspertów zajmujących się na co dzień dekoracją wnętrz, warto aby cały dom utrzymany był w podobnym nastroju, aby poszczególne pokoje płynnie pomiędzy sobą przechodziły i aby osoba, która złoży nam wizytę nie miała wrażenia stale walczących ze sobą oraz wybranych całkowicie przypadkowo stylów. Jeżeli więc większość pokojów w naszym domu legitymuje się raczej klasyczną nutą, a więc zarówno w jadalni, sypialni, jak i holu dominują elementy drewniane, bogate zdobienia oraz proste, wyraziste kształty, wysoce zalecanym byłoby utrzymanie podobnego klimatu również w salonie. W takiej sytuacji wręcz perfekcyjnie sprawdzi się duża, skórzana sofa, drewniany stół z rzeźbionymi nogami, czy w końcu szafki i komody, w których przechowywać będziemy mogli ulubione książki, filmy lub pamiątki z dalekich podróży w nieznane.

Zdecydować się możemy jednakże na zwrócenie się w kierunku całkowicie przeciwnym, a więc zamiast uciekać się do klimatów klasycznych podążyć minimalistyczną i surową ścieżką futurystyczną, która to zakłada ograniczenie ilości elementów dekoracyjnych oraz użytkowych do absolutnego minimum przy jednoczesnym wyposażeniu pomieszczenia w meble, które uchodzić mogą za swoiste dzieła sztuki z uwagi na swój niepowtarzalny wygląd, unikatowe kształty oraz wykorzystanie podczas produkcji nietypowych materiałów. Pamiętać jednak należy, że aby taki styl nie kłuł w oczy, w podobnym klimacie powinna być utrzymana pozostała część pomieszczeń naszej przestrzeni mieszkalnej.

Zawodowi projektanci wnętrz oraz profesjonaliści specjalizujący się w designie salonów zgodni są co do jednego – jeżeli zdecydujemy się na określony wystrój, powinniśmy w swojej decyzji być konsekwentni. Pomimo faktu, że na papierze połączenie stylu klasycznego z nowoczesnym może wydawać się świeżym i ciekawym pomysłem, to w praktyce rzadko przynosi ono spodziewane efekty, a nawet sprawić może, że zarówno domownicy jak i osoby odwiedzające nasze cztery ściany mogą mieć wrażenie, że nasz salon to zbieranina przypadkowo zestawionych ze sobą mebli i elementów dekoracyjnych…a takiego wrażenia z całą pewnością pragnęlibyśmy uniknąć.

W sytuacji, gdy nie wiemy w którym kierunku powinniśmy się zwrócić, warto skontaktować się z przedstawicielami sklepu, w którym zamierzamy nabyć meble bądź z zawodowym projektantem i przesłać zdjęcia pozostałych pomieszczeń w domu wraz z pytaniem, jaki styl sprawdziłby się najlepiej w salonie, gwarantując jednocześnie elegancję, przytulny charakter oraz spójność stylistyczną. Eksperci tacy z pewnością udzielą nam wartościowych porad, jak również poinformują o tym jakie trendy są obecnie w modzie oraz po jakie elementy wyposażenia sięgają właściciele własnych czterech ścian, którzy także stają przed wyzwaniem urządzenia pokoju dziennego lub salonu ze smakiem.

admin
Author: admin